Konstskolan banner

Kontaktuppgifter

På denna sida finns kontaktuppgifter till stadens personal och ämbetsverk.
Du kan kontakta oss per e-post, brev, fax eller per telefon.

E-postadresserna; fornamn.efternamn@grankulla.fi

 

 



Bildning

Björkstam, Eva, daghemsföreståndare
Ehonsalo, Pirjo, daghemsföreståndare
Forss-Ilves, Riia, daghemsföreståndare
Haikarainen, Merja,
Hiitola, Annika, tf. chef för småbarnsfostran
Lindholm-Ahlefelt, Anders, kultur- och fritidschef
Numminen, Piritta, biblioteksdirektör
Ojanperä, Riitta, daghemsföreståndare
Rönnlund, Anette, daghemsföreståndare Kasabergets daghem
Vuosalmi, Kirsi, daghemsföreståndare
Munck, Henrietta, konsulterande specialbarnträdgårdslärare
Stubbe, Marjut, konsulterande specialbarnträdgårdslärare
Bergholm, Jamina, öppen familjeverksamhet
Somila, Paula,


Bildning » Biblioteket

Numminen, Piritta, biblioteksdirektör
Almén, Maija, servicesekreterare
Berg, Alexandra, ansvarig biblioteksfunktionär
Björnman, Tuula, specialbiblioteksfunktionär
Grundvall, Maria, informatiker
Junno, Outi, vik. biblioteksfunktionär
Juutinen, Anna, ansvarig biblioteksfunktionär
Kantanen, Sari, biblioteksfunktionär
Lamminparras, Merja, informatiker
Luhtanen, Terhi, biblioteksfunktionär
Nuutila, Jarkko, ansvarig biblioteksfunktionär
Rulamo, Päivi, biblioteksfunktionär
Salin, Saara, informatiker
Sissala, Riikka, informatiker
Vartia, Merja, ansvarig biblioteksfunktionär


Bildning » Förvaltning och ekonomi

Backman, Heidi, bildningsdirektör
Mellanen, Petri, ekonomichef/bildning
Degerholm, Lotta, byråsekreterare


Bildning » Idrottsväsendet

Pirvola-Nykänen, Helena, idrottsinstruktör
Rusanen, Janne, planmästare


Bildning » Kulturväsendet

Lindholm-Ahlefelt, Anders, kultur- och fritidschef
Kärki, Jouni, kulturproducent


Bildning » Medborgarinstitutet

Renman, Roger, rektor
Häyrinen, Mikaela, byråföreståndare
Nurmi, Leena, Planeringsansvarig lärare


Bildning » Skolväsendet

Aarniokoski, Sari, undervisningschef
Ahlholm, Ilpo, rektor
Liitti-Saarela, Päivi, biträdande rektor
Mollgren, Bjarne, undervisningschef
Ranta, Jarmo, rektor
Rekiranta, Riitta, rektor
Rosenqvist, Anders, rektor
Sunesdotter, Catharina, rektor
Degerholm, Lotta, byråsekreterare
Höglund, Maria, skolpsykolog
Leimuvaara, Niina, skolsekreterare
Nyberg, Outi, skolsekreterare
Rantanen, Pirjo, skolsekreterare
Sirén, Marja, skolsekreterare
Storbacka, Brita, skolsekreterare
Svartsjö, Lisa, skolpsykolog
Waltonen, Marja Liisa, skolkurator
Westerlund, Sonja, skolsekreterare
Wahlström, Niklas, rektor


Bildning » Småbarnsfostran

Björkstam, Eva, daghemsföreståndare
Ehonsalo, Pirjo, daghemsföreståndare
Forss-Ilves, Riia, daghemsföreståndare
Haikarainen, Merja,
Hiitola, Annika, tf. chef för småbarnsfostran
Ojanperä, Riitta, daghemsföreståndare
Rönnlund, Anette, daghemsföreståndare Kasabergets daghem
Vuosalmi, Kirsi, daghemsföreståndare
Munck, Henrietta, konsulterande specialbarnträdgårdslärare
Stubbe, Marjut, konsulterande specialbarnträdgårdslärare
Bergholm, Jamina, öppen familjeverksamhet
Somila, Paula,


Bildning » Ungdomsväsendet

Helin, Essi, projektkordinator
Himberg, Patrik, specialungdomsledare (finskspråkig)
Mäkiö, Jan, specialungdomsledare (svenskspråkig)
Mäntymäki, Elina, byråsekreterare
Sidibeh, Modou, ungdomsledare(svenskspråkig)
Haapalainen, Kermit, ungdomsledare (finskspråkig)


Ekonomi- och it-förvaltning

Enberg, Mikael, ekonomidirektör
Rusama, Seppo, dataadministrationschef
Sandelin, Tuija, ekonomiplanerare
Aurala, Pauliina, redovisningsplanerare (tj.ledig), vik. Anna Viitanen
Enbäck, Tuula, huvudkassör
Hietala, Jari, systemspecialist
Jokela, Veli-Matti, IT-planerare
Keskiharju, Ville, dataadministrationsspecialist
Pellinen, Raija, Systemexpert
Saarinen, Sirpa, reskontraskötare
Viitanen, Anna, redovisningsplanerare


Kost- och rengöringsservice

Hikman, Susan, Centralkökets matserviceförman
Korhonen, Leila, kosthållschef
Korpinen, Pirjo, serviceförman
Altonen, Antti, matserviceföreståndare
Asplund, Sirkku,, matserviceföreståndare
Hutri, Raili, matserviceföreståndare
Huttunen, Tiina, matserviceföreståndare
Jaakola, Katariina, matserviceföreståndare-städare
Karlsson, Gun, matserviceföreståndare
Kooni, Samrit, matserviceföreståndare-städare
Manner, Suvi, matserviceföreståndare
Iikkanen, Lea, matserviceföreståndare


Ledande tjänstemän

Backman, Heidi, bildningsdirektör
Enberg, Mikael, ekonomidirektör
Harju, Marianna, direktör för samhällstekniken
Hytönen, Päivi, personalchef
Söderlund, Gun, stadssekreterare
Widén, Torsten, stadsdirektör
Aarniokoski, Sari, undervisningschef
Ahlholm, Ilpo, rektor
Ekholm, Marianne, chef för servicecentret
Filipsson-Korento, Lena, stadsjurist
Granlund-Blomfelt, Anna-Lena, miljöchef
Hiitola, Annika, tf. chef för småbarnsfostran
Ilonen, Susanna, ansvarig tandläkare
Jahnsson, Markus, informationssekreterare
Järvinen, Sune, kommunteknikchef
Kahanpää, Anja, social- och hälsovårdsdirektör tf.
Korhonen, Leila, kosthållschef
Koskinen, Minna, Äldreomsorgschef, vik. / Projektchef
Lamberg, Sirkka, byggnadsinspektör
Lassila, Marko, markanvändningschef
Lindholm-Ahlefelt, Anders, kultur- och fritidschef
Mellanen, Petri, ekonomichef/bildning
Metsälä, Tommi, byggchef
Mollgren, Bjarne, undervisningschef
Numminen, Piritta, biblioteksdirektör
Ranta, Jarmo, rektor
Rekiranta, Riitta, rektor
Renman, Roger, rektor
Rosenqvist, Anders, rektor
Rusama, Seppo, dataadministrationschef
Strandberg, Tina, förvaltningschef
Sunesdotter, Catharina, rektor
Währn, Patrik, ledande läkare
Koskinen, Tommi, tf. ekonomichef
Myhrberg, Jaana, tf. sosialservicechef


Personal- och löneförvaltningen

Hytönen, Päivi, personalchef
Hirvensalo, Laura, lönesekreterare
Hyttinen, Eeva, lönebokförare
Luostarinen, Katja, lönesekreterare
Mäkäräinen, Pirkko, lönesekreterare
Ohtamaa, Tuija, löneförvaltningssekreterare
Vänttilä, Kerstin, lönesekreterare


Samhällsteknik

Harju, Marianna, direktör för samhällstekniken
-, -, projektingenjör
Aarni, Tapani, kommunteknikingenjör
Granlund-Blomfelt, Anna-Lena, miljöchef
Hellberg, Johan, byggnadsinspektör
Järvinen, Sune, kommunteknikchef
Lamberg, Sirkka, byggnadsinspektör
Lassila, Marko, markanvändningschef
Långström, Lennart, projektingenjör
Metsälä, Tommi, byggchef
Määttälä, Johanna, fastighetsingenjör
Porvali, Leena, sektorsekreterare
Salminen, Matti, markanvändninginsingenjör
Aavalehto, Minna, underhållsträdgårdsmästare
Ahonen, Riitta, sekreterare för lokaladministration
Fonselius, Keijo, underhållsingenjör
Fors, Rita Maria, byråföreståndare
Haka-Taivalmäki, Ari, maskintekniker
Huttunen, Nina, begravningsplatsens skötare
Hyvärinen, Eeva, byggnadstillsynens assistent
Juvakka, Kaj, mätningsman
Kaukua, Ilkka, Fastighetsmästare
Keski-Kohtamäki, Veli, underhållsmästare
Kilpinen, Marja, stadsträdgårdsmästare, vik.
Laakkonen, Hannu, projektövervakare
Lappi, Mirka, byråsekreterare
Mulari, Virpi, GIS-handläggare
Olkinuora, Fredrik, underhållsförman
Paavola, Esa, mätningsman
Pousi, Hannu, lantmäteritekniker
Salminen, Tomi, husteknikingenjör
Satomaa, Antti, mättningsman
Sillman, Liisa, markanvändningssekreterare
Silvennoinen, Emmi, stadsträdgårdsmästare


Samhällsteknik » Byggherreverksamhet och teknisk planering

-, -, projektingenjör
Metsälä, Tommi, byggchef
Ahonen, Riitta, sekreterare för lokaladministration
Fonselius, Keijo, underhållsingenjör
Kaukua, Ilkka, Fastighetsmästare
Laakkonen, Hannu, projektövervakare
Salminen, Tomi, husteknikingenjör


Samhällsteknik » Byggnadsinspektionen

Hellberg, Johan, byggnadsinspektör
Lamberg, Sirkka, byggnadsinspektör
Hyvärinen, Eeva, byggnadstillsynens assistent


Samhällsteknik » Kommunteknik

Aarni, Tapani, kommunteknikingenjör
Järvinen, Sune, kommunteknikchef
Långström, Lennart, projektingenjör
Aavalehto, Minna, underhållsträdgårdsmästare
Fors, Rita Maria, byråföreståndare
Haka-Taivalmäki, Ari, maskintekniker
Huttunen, Nina, begravningsplatsens skötare
Keski-Kohtamäki, Veli, underhållsmästare
Kilpinen, Marja, stadsträdgårdsmästare, vik.
Lappi, Mirka, byråsekreterare
Olkinuora, Fredrik, underhållsförman
Silvennoinen, Emmi, stadsträdgårdsmästare


Samhällsteknik » Markanvändning

Lassila, Marko, markanvändningschef
Määttälä, Johanna, fastighetsingenjör
Salminen, Matti, markanvändninginsingenjör
Juvakka, Kaj, mätningsman
Mulari, Virpi, GIS-handläggare
Paavola, Esa, mätningsman
Pousi, Hannu, lantmäteritekniker
Satomaa, Antti, mättningsman
Sillman, Liisa, markanvändningssekreterare


Samhällsteknik » Miljöenheten


Social- och hälsovården

Kahanpää, Anja, social- och hälsovårdsdirektör tf.
Hämäläinen, Piia, socialhandledare
Silvennoinen, Pirjo, förmånshandläggare
Förström, Ann-Mari,
Kivistö, Päivi,
Koskinen, Tommi, tf. ekonomichef
Luomajoki, Katja, förvaltningassistent
Myhrberg, Jaana, tf. sosialservicechef
Nyholm, Timo, Socialarbetare, barnatillsyningsman
Taira, Kaarina, byråföreståndare
Venermo, Mona-Harriet,


Social- och hälsovården » Hälsovård

Ilonen, Susanna, ansvarig tandläkare
Sinkkonen, Wera,
Währn, Patrik, ledande läkare
Ekberg, Ilse, diabetesskötare
Kemppainen, Helena, Läkare
Korppinen, Titta, diabetesskötare
Laakso, Päivi, avdelningsskötar
Lindblad, Carita, byråföreståndare
Nykänen, Clary-Ann, skötare (vårdartiklar)
Vasama, Jenni, Läkare
Vähäsarja, Mirjam, ansvarig fysioterapeut
Pehkonen, Elina, avdelningsskötare


Social- och hälsovården » Socialarbetarna


Social- och hälsovården » Äldreomsorg

Ekholm, Marianne, chef för servicecentret
Kahanpää, Anja, social- och hälsovårdsdirektör tf.
Koskinen, Minna, Äldreomsorgschef, vik. / Projektchef
Lotvonen, Heljä, ansvarig läkare för hem- och institutionsvården
Ahlroth, Mervi, avdelningsskötare
Allenius, Guy, maskinställare
Heinrichs, Karin, byråsekreterare
Helokallio, Saila, verksamhetsinstruktör
Kaltiainen, Laura, servicehandledare (utvecklingsstörda)
Kekki, Juuso, hemvårdsledare
Larva, Jenni, fysioterap.
Markus, Raija, byråföresåndare
Myllärinen, Raili, avdelningssköterska
Pyykkönen, Lea, avdelningsskötare
Tuuras, Nina, avdelningsskötare


Stadskansliet

Hytönen, Päivi, personalchef
Söderlund, Gun, stadssekreterare
Widén, Torsten, stadsdirektör
Filipsson-Korento, Lena, stadsjurist
Jahnsson, Markus, informationssekreterare
Strandberg, Tina, förvaltningschef
Hedman, Carola, publikationssekreterare
Hirvensalo, Laura, lönesekreterare
Hyttinen, Eeva, lönebokförare
Häggström, Gun, telefoncentralskötare
Karlsson, Mattias, byråsekreterare
Luostarinen, Katja, lönesekreterare
Mäklin, Annika, översättare
Mäkäräinen, Pirkko, lönesekreterare
Nyman, Karola, byråföreståndare
Ohtamaa, Tuija, löneförvaltningssekreterare
Rihto, Juha, vaktmästare
Sarvimäki-Paananen, Liisa, förvaltningsassistent
Vänttilä, Kerstin, lönesekreterare
Wollsten, Solveig, växel/byråsekreterare
Lännerholm, Merja, översättare
Viinikka, Atte, förvaltningschef tf.


Gemensam postadress för stadens ämbetsverk och anstalter

PB 52
02701 Grankulla

e-post:
fornamn.efternamn@grankulla.fi
växeln: (09) 50561
fax (09) 5056 535

Faktureringsadress

PB 1
02701 Grankulla

FO nummer 0203026-2

Nätfaktureringsadress:
003702030262.
BAWCFI22

Att skicka fakturor till staden >


Allmänt nödnummer

 

112

räddningsverken 112


Vatten- och elfel


Vattenförsörjningens felanmälan

Helsingforsregionens miljötjänster

(dygnet runt)

(09) 1561 3000

HSY Vesi >


Störningar i elnätet
Fortum Esbo
(dygnet runt)

020 520 5300

Störningar i fjärrvärme- och naturgasdistributionen
Fortum Esbo
(dygnet runt)

020 520 5400


Flera felanmälningar

Poutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä